Jak to u nás vypadá

Domov pro seniory Nopova

Domov je rozdělen na dvě budovy, budovu A a budovu B. Od ledna 2016 jsou jednotlivá oddělení a společné prostory postupně vybavovány madly pro bezpečnější pohyb klientů.


Přední pohled na budovu DS Nopova

 

Budova A

Budova A je pětipodlažní. Ve druhém až čtvrtém podlaží je vždy osm dvoulůžkových pokojů a pět pokojů pětilůžkových, v pátém podlaží je šest pokojů pětilůžkových. Na každém podlaží je jídelna, společenská místnost s televizí, společné WC a koupelna se sprchou a vanou.
V budově A jsou oddělení A2, A3 a A4 o kapacitě 41 lůžek a odd. A5 s 30 lůžky.
Na odděleních A2, A3 a A4 je na každém 8 dvoulůžkových pokojů a 5 pětilůžkových pokojů. 
Odd. A5 má pouze 6 pětilůžkových pokojů. Vícelůžkové pokoje jsou od prosince 2015 vybaveny zástěnami pro zajištění soukromí klientů.

Budova B

Budova B je třípodlažní. Jsou zde jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje. Vždy jeden dvoulůžkový a jeden jednolůžkový pokoj tvoří buňku se společnou předsíňkou,
WC a umyvadlem.  Na každém podlaží je společenská místnost, jídelna a koupelna.
V přízemí je společná jídelna, která zároveň slouží i jako společenská místnost pro konání kulturních akcí, přednášek a promítání filmů. Ve společné jídelně je možný i přístup na internet, k dispozici je tady i knihovna. Zařízení všech pokojů je ústavní. Klienti si mohou doplnit zařízení vlastními drobnými osobními předměty např. lampičkou, obrázky, TV apod.
V budově B jsou tři oddělení B1, B2 a B3.
Odd. B1 má 10 jednolůžkových pokojů, 6 dvoulůžkových pokojů.
Odd. B2 a B3 mají každé po 11 jednolůžkových pokojích a 7 dvoulůžkových pokojích

Vybavení pokojů

Pokoje jsou vybaveny nábytkem, který je majetkem zařízení, z důvodu velikosti pokoje nelze tyto vybavovat vlastním nábytkem klientů.
Na odd. A je na každém pokoji umyvadlo, WC a koupelna jsou společné na chodbě pro všechny pokoje.
Na odd. A je vždy pro dva až tři klienty společné umyvadlo a WC. Koupelny a sprchy jsou společné, vždy pro jednotlivá oddělení. Součástí domova je velké zahrada, společenská místnost propojující budovu A a B, kde je kantýna a prostor ke společenským akcím.
Prostory pro klienty jsou bezbariérové. Z důvodu zajištění bezpečnosti je část přístupových prostor monitorován.
V budově jsou vymezeny 4 místnosti (tzv. kuřárny), kde je povoleno kouřit. Tyto kuřárny jsou přístupné všem klientům včetně imobilních, protože jsou bezbariérové. Dále je povoleno kouřit ve venkovních prostorách zařízení (zahrada nebo terasy). Je zakázáno kouřit na pokojích, v uzavřených společných prostorách zařízení a na balkónech.
top